Halk Savaşçısı Hasan Ataş İstanbul’da anıldı

Hasan Ataş (anma)-İstanbul
Hasan Ataş (anma)-İstanbul

2 Haziran günü Ovacık’ta ölümsüzleşen Halk Savaşçısı Hasan Ataş (Şerzan) İstanbul’da Partizan tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinlik salonuna “Halk Savaşçısı Hasan Ataş Ölümsüzdür” yazılı pankart ve Partizan flamaları asıldı.

Hasan Ataş şahsında devrim, demokrasi ve komünizm şehitleri anısına saygı duruşu ile başlayan etkinlikte, Hasan Ataş’ın ve farklı tarihlerde ölümsüzleşen Halk Savaşçılarının görüntülerinden derlenen sinevizyonun gösterimi yapıldı.

“BU KAVGADA ADIN SİPERLERE YAZILMIŞTIR”

Etkinlik Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına yapılan konuşma ile devam etti. Yapılan konuşmada sınırlı yaşamlarını sınırsız bir davaya adayanların, insanlığın yükünü cesurca taşıdıkları belirtildi. Hasan Ataş’ın kavga selamının artık yoldaşlarında olduğu ifade edilerek “Sen de bil ki acını da öfkeni de öyle cüretle taşıyacağız, lekesiz. İdeallerini gerçek kılıncaya kadar sürecek bu kavgada adın siperlere yazılmıştır” denildi.

“DARBE VE YENİLGİLER ZAFERE TABİDİR”

Partizan temsilcisi de konuşmada söz alarak, faşizmin başta gerilla alanları olmak üzere tüm işçi sınıfı ve ezilenlere topyekün imha saldırısıyla yöneldiğini belirtti. 48 yıl önce Dersim dağlarından, Amed Zindanlarından, Şehremin’den tutuşturulan ateşi kan-can pahasına harlayanların kavgası, nihai zafere kadar, aynı fedakarlık ve aynı gözü karalıkla sürdürülecektir” diyen Partizan temsilcisi, dizginsiz saldırıların, başkaldırıyı ve özgürlük mücadelesini engelleyemeyeceğini vurguladı. Partizan temsilcisi açıklamasını şu cümleler ile sonlandırdı: “Savaşta alınan darbeler ve yenilgiler zafere tabidir. Korkunun duvarlarını sloganlarıyla dövenler, karanlık kuşatmaları silahlarından çıkan kızıl mermilerle aşanlar açacak yürünecek yolu. Onlarla dövüşecek, onlarla büyüyecek ve onlarla kazanacağız.”

“DEVRİM VE KOMÜNİZM ŞEHİTLERİNİ ANMAK, ONLARIN SÜRDÜRÜCÜSÜ OLMAKTIR”

Hasan Ataş’ın kavgaya, mücadeleye ve ölümsüzleşen yoldaşlarına dair kaleme aldığı şiirler yoldaşları tarafından okundu.

Şiir dinletisinin ardından anma etkinliğine katılan devrimci kurumlardan Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) adına bir konuşma gerçekleştirildi. SMF temsilcisi Hasan Ataş şahsında tüm devrim ve komünizm şehitlerini anarak başladığı konuşmasında, “devrim ve komünizm şehitlerini anmak, onların sürdürücüsü olmaktır” dedi.

Devrimci Öğrenciler Birliği (DÖB) adına yapılan konuşmada, dağlarda, fabrikalarda, okullarda; kavgada ölümsüzleşenlerin mücadelelerinin devamcısı olmak gerektiği ifade edildi.

Okumaya devam et

BağlantılıYazılar

Sonraki Yazı

Partizan Dergisi Özel Sayı

Partizan Dergisi Kongre Özel sayısı Kasım 2019